Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Co je (a co není) kalibrace


Kalibrace pouze kontroluje, popř. dostavuje údaj přístroje v okamžiku jejího provádění, jak ostatně uvádí i kalibrační list větou Měřicí přístroj v době kalibrace VYHOVUJE. V žádném případě tedy není a z principu ani nemůže být zárukou funkce přístroje pro další období a z provedeného okamžitého porovnání s normálem nelze vyvozovat žádné prognózy pro budoucnost. Doporučená periodicita kalibrace tedy neslouží k nějaké záruce, že přístroj bude další určité období bezchybně měřit, ale pouze k upozornění uživateli, že je vhodné jej nechat znova zkontrolovat a v které době (proto se mluví o doporučeném intervalu kalibrace). Jinak to ani být nemůže, neboť kontrola přístroje samozřejmě nemá žádný vliv na budoucí chování a životnost čidla přístroje a již vůbec ne na její prodloužení.

I když to pro naprostou většinu uživatelů je jistě samozřejmé, stále se občas najde zákazník "reklamující" po kalibraci přístroj následujícím způsobem: "Před měsícem (dvěma, třemi...) byl alkohol tester na kalibraci a teď už zase nefunguje (neukazuje správně)!" 

Opravdu nechceme nikoho urazit, ale zřejmě si stále občas někdo plete pojmy a dojmy, v tomto případě kalibraci s generální opravou...

Dobře, tedy ještě názorněji. Příklad:
Představte si, že si necháte, třeba obslubou u benzinové pumpy, zkontrolovat tlak v pneumatikách. Je v pořádku, pokud ne, dofouká se. Za měsíc máte jedno kolo poloprázdné nebo na ráfku. Zcela jistě hledáte příčinu v pneumatice (ucházející ventilek, netěsnost na ráfku, možné píchnutí...). Nebo snad jedete vynadat obsluze pumpy, jak vám to před měsícem blbě změřila, když už po měsíci je pneumatika zase prázdná...?! :-)

Takže: Do přístroje se při kalibraci nijak nezasahuje, nic se tedy nemůže poškodit nebo provést nesprávně. Provede se normální měření, pouze s médiem o známé přesné koncentraci, a přístroj se sám nastaví (v příslušném režimu) na správnou hodnotu.
Kalibrace nijak neovlivní funkci přístroje a životnost čidla opravdu neprodlouží (a ovšem také nezkrátí).

Jestliže tedy přístroj po kratší nebo delší době od kalibrace vykazuje evidentně nepřesná měření, není to vinou předcházející kalibrace, ale nestability vlastního přístroje (což je zásadní rozdíl). Pokud byl přístroj zakoupen u naší firmy a je v záruce, je toto standardně řešeno v záručním režimu (výměna senzoru, oprava nebo výměna přístroje), nikoliv však z titulu nesprávně provedené kalibrace, ale technické závady na přístroji. Pokud byl přístroj zakoupen u jiného dodavatele, je třeba řešit záruku tam. Pokud je již po záruce, můžeme provést po dohodě výměnu senzoru (u typů, u kterých je prováděna) jako běžnou placenou opravu.

Najdete nás i na MALL.CZ

Odborné technické dotazy

+420 732 553 661
(Po-Pá, 9:00 -15:30 hod.)

směřujte na toto tel. číslo v pracovní dny od 9:00 do 15:30 hod. Toto číslo může být v případě zaneprázdnění nebo nepřítomnosti odborného pracovníka přesměrováno na hlavní tel. číslo. Pokud Vám příslušná pracovnice nebude moci zodpovědět Váš dotaz, technik Vám zavolá zpět, jakmile to bude možné.

Kde nás najdete

U Plovárny 1419

Nový Bydžov, 504 01

Kontakty
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
Copyright © 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz